Rodinné křižovatky (2007)

Dokumentární cyklus o rodinných vztazích. České znění.

Auto moto lásky - dokument o tom, jak může auto ožít a jaký je jeho podíl na vztazích v rodině.
Režisér Ladislav Cmíral a scenáristka Tereza Adámková se zamýšlejí nad funkcí automobilu a motocyklu v rodinném prostředí. Jsou to plnohodnotní členové domácnosti? Čím vším nám vlastně jsou? Jak tyto "věci" ovlivňují nás a život kolem? Co nám nahrazují? Proč nás tolik ovlivňují? Za jakým účelem je "oživujeme" a dáváme jim jména? Jedná se o portréty "rodinných motorů" a jejich majitelů, kterým řídí jejich životy.

Být jabloňovým květem - psychospirituální krize aneb o ženě, která se stala obětí rozšířeného vědomí.
Jana se na ne zcela odborně vedeném kurzu rozšiřování vědomí, během meditace, stala ve svém prožitku součástí jabloňového květu. Bohužel prolomení do hlubších vrstev existence se záhy stalo pro Janu noční můrou. Blažený pocit byl pryč, najednou stála mimo konvence lidského vnímání. Tuto skutečnost si ale zároveň ve svém vědomí uvědomovala. Svůj život najednou sledovala jako běžící film. Toužila se vrátit mezi své blízké, s láskou obejmout své děti, ale bylo to pro ni stejně těžké, jako pro diváka v kině vstoupit do děje odehrávajícím se na projekčním plátně. Nakonec se Janě podařilo vrátit zpět do "uchopitelného" života. Od tohoto zážitku však Jana určitě sebe zcela jinak definuje. Žije dnes možná trochu jinak. Musela se nějak vypořádat s "nevysvětlitelným".

Dítě na tahu - dokumentární pohled do složité situace rodičů, kteří musí bojovat se vztahem k vlastní dceři.
Dokument mapující příběh manželské dvojice, která se již několik let potýká a snaží se vyřešit situaci se svojí dcerou. Rodiče jsou v situaci, kdy nevědí, co se s ní stane příští týden nebo den, žijí v obavách a pokouší se různými způsoby nalézt odpovědi na otázky a pochyby. Jak může nepřítomnost jednoho člověka, jednoho článku rodiny ovlivňovat životy těch ostatních? Je možné tento článek vyřadit a odprostit se od něj, i když je to vaše jediné dítě?
Scenáristka Jana Kalousová a režiséři Jiří Vanýsek a Jakub Vítek se tímto filmem pokusili přiblížit křehký příběh lidí, kteří se snažili vychovat své dítě, i když občas slýchávali: "No jo, to je notorická útěkářka! Buďte si jistí, že tyhle děti se o sebe vždycky postarají."
Dokumentární pořad "Dítě na tahu" otevírá téma krize vztahu mezi rodičem a dítětem, mezi matkou a dcerou a sílu tohoto pouta podrobuje nejrůznějším zkouškám, aniž by si nárokoval sdělení jednoznačného soudu.

Mesiáš 2009 - je mesiáš spasitel nebo politik? Je možné, aby jím byl někdo z nás - třeba právě já? Umí si křesťanské, židovské a muslimské rodiny v Čechách představit jeho příchod?
Je mesiáš spasitel nebo politik? Kdo je to? Přijde z nebes nebo je to člověk? Je možné, aby jím byl někdo z nás - třeba právě já? Každý z hlavních nejstarších náboženských proudů zastoupených v Čechách očekává jeho příchod zcela rozdílně. Scenáristka Nora Grundová a režisérka Lucie Králová se vydaly do křesťanských, židovských a muslimských rodin, aby se pokusily zjistit, jaká je dnešní pozemská představa nadpozemské události a jakou bude mít konkrétní podobu a účel. V čem by jeho příchod ovlivnil naše každodenní životy? Přejeme si vůbec, aby se nějaký mesiáš dostavil? Setkala by se naše případná očekávání s jeho záměry? Už se narodil? Poznáme ho? A může jím být třeba Barack Obama?





Další díly najdete zde.

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page