Vše o zemětřesení / Anatomy of An Earthquake (2007)

Více betonu a méně armatur znamená, že budovy jsou kvalitnější a lépe odolávají zemětřesením, protože jsou pružnější. Jsou však města jako Los Angeles, Tokio a Istanbul připravena na další silné otřesy? Co by se stalo, kdyby přišlo zemětřesení o takové síle, že by srovnalo se zemí Los Angeles? Dokument s využitím nejmodernějších počítačových technologií simuluje, co by se mohlo dít, kdyby Město andělů zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně a zkoumá nepředstavitelné scénáře. Vědci předpovídají, že následkem katastrofy by byly škody na majetku ve výši 250 miliard dolarů, více než 700,000 domácností bez střechy nad hlavou, 18,000 obětí a téměř 100,000 tun suti.
České znění.http://www.filefactory.com/file/cda36bf/n/Vse_o_zemetreseni_-_by_daggy.avi

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page