Uvnitř války ve Vietnamu / Inside the Vietnam War (2007)

Příběh války ve Vietnamu vyprávěný od začátku až do konce výhradně v první osobě formou vojenského deníku. Ani více než třicet let po ukončení bojů žádný významný televizní dokument překvapivě nepřinesl takto vyčerpávající perspektivu: surovou a hrůznou válku z pohledu mužů, kteří v ní den za dnem bojovali a věřili ve vítězství.
České znění.

E1
Spojené státy se ve Vietnamu začaly angažovat v 50. letech 20. století. Kladly si za cíl zabránit rozšíření komunismu do jižního Vietnamu. Brzy však tato mise přerostla v brutální válku s koncem v nedohlednu. První epizoda vyzdvihuje americké veterány, kteří podávají strhující výpovědi o zkušenostech z války ve Vietnamu, které zažili na vlastní kůži.

E2
Pořad líčí v první osobě stupňující se konflikt prostřednictvím výpovědí vojáků a vojaček sloužících ve Vietnamu v roce 1968. Vojáci v Khe Sanh, deltě Mekongu, Hue a Saigonu popisují trýznivé a dojemné příběhy o přežití během nejkrvavějšího roku války.

E3
Poslední epizoda vypráví o ironickém boji amerických vojáků v posledních letech války. Prokázali statečnost a odhodlání v konfliktu, který většina jejich krajanů odmítla. Tohle je příběh o neustálých amerických vyčerpávajících útocích v době, kdy se Vietnam vyrovnával s krveprolitím na kopci Hamburger Hill a po pádu Saigonu podlehl panice.http://www.filefactory.com/file/ce17f4b/Uvnitr%20valky%20ve%20Vietnamu%201%20-%20by%20daggy.avi
http://www.filefactory.com/file/ce17d7d/Uvnitr%20valky%20ve%20Vietnamu%202%20-%20by%20daggy.avi
http://www.filefactory.com/file/ce17d58/Uvnitr%20valky%20ve%20Vietnamu%203%20-%20by%20daggy.avi

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page