Václav Havel, Praha - Hrad II (2011)

Pražský hrad v době nástupu Václava Havla připomínal tak trochu město duchů. Havel na Hrad přichází s jasným záměrem – udělat z něj opět "dobrou adresu". S ním do zatuchlých hradních prostor vtrhla takřka rock’n’rollová energie a odhodlání otevřít Hrad (a potažmo celou zemi) světu. Bylo třeba stvořit nové rituály, složit nové fanfáry, odít stráže do nových uniforem – připravit jeviště pro světovou premiéru, za kterou by se dala označit návštěva George Bushe na podzim roku 1990. Kromě Havlových spolupracovníků, přátel a pamětníků v dokumentu "Václav Havel, Praha – Hrad II" vystupují i oba prezidenti – Václav Havel a George Bush.
Cílem dokumentu Petra Jančárka je vytvořit autentickou dokumentární připomínku převratných společenských změn v letech československé federace 1990–1992 skrze ojedinělé proměny Pražského hradu. Zpřístupňování a proměny Pražského hradu mohou dobře ilustrovat společenský pohyb, otevírání se československé společnosti světu a emancipaci mladé československé demokracie v širších mezinárodních souvislostech.
Dokument volně navazuje na předchozí film "Václav Havel, Praha-Hrad" a kombinuje jedinečné audiovizuální archivy se vzpomínkami pamětníků, včetně významných zahraničních osobností. Tento cyklus během roku 2013 završí třetí volně navazující film, který bude mapovat poslední období působení Václava Havla coby československého prezidenta právě v období, kdy se republika rozpadala.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page