Ztracená dovolená (2006)

Ztracená dovolená je vítězným celovečerním dokumentem z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech z roku 2007. Zápletka této dokumentární detektivky začíná u českého cestovatele Ládi, který ve Švédsku v kontejneru nachází špinavý kufr, jehož jediným obsahem je igelitka s dvaceti dvěma nafocenými negativy. Z nich vzniká 756 fascinujících fotografií s šesti neznámými turisty, zřejmě Číňany. Kdo jsou muži z fotografií, se rozhodla zjistit režisérka filmu Lucie Králová. Se svým filmovým štábem více než tři roky pátrala po těchto osobách napříč kontinenty, aby jim vrátila jejich ztracené vzpomínky. Filmový štáb, který je zároveň detektivní jednotkou, využívá nejrůznějších metod: zřídí internetové stránky s nalezenými fotografiemi, uspořádá jejich výstavu v galerii Mánes, spolupracuje s kriminalisty, soukromým detektivem, předními českými sinology, osloví Interpol a dokonce i kartářky a jasnovidce. Filmařům se podaří odhalit mnohá místa, na kterých se tajemní Číňané vyfotografovali a tak se vydávají po jejich stopách do Německa, Skandinávie i Číny. Příběh Čechů, kteří zachraňují Číňanům jejich vzpomínky, se stal natolik populární, že pátrání zasáhlo hned několik kanálů Centrální čínské televize CCTV a sledovalo jej přes 300 000 000 Číňanů.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page