Nová al-Káida / The new al-qaeda (2005)

Na počátku padla newyorská "dvojčata". Následovaly Madrid, Londýn a další. Západ se začal opravdu bát. Počet obětí nadále roste, strach sílí a teroristé jsou stále o krok vpřed. České znění.

E1 - Drogový dealer, realitní makléř a telefonista
Boj proti terorismu je během na dlouhou trať. Teroristické organizace jsou živým organismem, který vyniká neuvěřitelnou schopností pružné reakce. V taktické bitvě, v náročné šachové partii, pronásledujeme radikály po celém světě. Padne-li jeden, zastoupí ho dalších pět. Každý úspěch připomíná Pyrrhovo vítězství. Alespoň prozatím.
Úvodní díl dokumentární série reflektuje bombové útoky v Madridu a zároveň si všímá aktuálního vývoje terorismu. Teroristické buňky nenásilně prorůstají do západní civilizace a neustále vymýšlejí nové okamžiky nepříjemných překvapení.

E2 - Džihád.com
Globální svět se „zmenšuje“ a stále důležitější roli v mezilidské komunikaci hraje internet. Populární médium objevuje další a další kroky, které usnadňují a urychlují kontakt lidí ve virtuálním světě. To s sebou ale přináší i velká rizika.
Internet je také místem, které usnadňuje práci teroristům a zároveň jim slouží jako vlivný prostředek propagandy. Díky relativně velké anonymitě mezi sebou mohou radikálové intenzivně komunikovat a přijímat potřebné povely.

E3 - Frontová linie Pákistánu
Taliban padl, teror pokračuje. Překročil hranice Afghánistánu a zaplavil souseda, který se odvážil „sloužit“ Západu.
Pákistán, jaderná velmoc v regionu střední Asie, zažívá krušné chvilky. Kvůli spojenectví se Západem je každodenně sužován teroristickými útoky. Aktivity radikálů sílí a vybírají si své oběti bez ohledu na jejich jména a postavení. Umírají obyčejní lidé i významné osobnosti.
V horách na hranicích mezi Afghánistánem a Pákistánem je pořádně horko. Nikdo nedokáže přesně určit, odkud přijde další úder. Taliban? Al – Káida? Nebo někdo další?Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page