Antoni Gaudí / Disfrutar de Gaudí (2005)

Zbrusu osobité a originální ztvárnění Gaudího staveb mísící secesi, modernismus, motivy z živé přírody, nádech španělského orientu a výrazných barev dotváří architektonický fond Barcelony a dělá z něj město naprosto unikátní a osobité. Katalánec Antoni Gaudí, především díky svému mecenáši panu Güellovi, realizoval zde celou řadu staveb, z nichž je několik zapsáno i do seznamu světového dědictví UNESCO.
Absolutní samorost, solitér mezi architekty. Gaudího konstruktérskou vynalézavost obdivoval Le Corbusier. Vždyť jako první uplatnil na svých stavbách předpjatý beton. Zprvu dandy, později zanícený katolík, který si zvolil celoživotní celibát, vkládal veškerou vášeň do svých staveb. Jeho tvůrčí duch zasáhl Barcelonu konce 19. a začátku 20. století, rozvlnil sevřenost staveb, otiskl do nich motivy z přírody, nechal je zazářit mozaikou barev. Gaudí měl obrovský dar představivosti, kterou dokázal proměnit v realitu. Uplatnil ji jak u staveb sakrálních, jako je světoznámá katedrála Sagrada Família (Svatá rodina), tak u těch světských, které si často ve svých přezdívkách nesly svá znamení. Jeho "Dům z kostí" či "Kamenolom", neobyčejné činžáky na jedné z barcelonských tříd, jsou živým muzeem snoubení se estetické a funkční stránky architektury.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page