Železné dámy z Libérie / Iron Ladies of Liberia (2007)

Vypadá to až pohádkově: v zemi, která byla čtrnáct let zmítána občanskou válkou, se ujala vlády vzácná moudrá žena a začala napravovat stav věcí... Ale tak jednoduché to Ellen Johnson-Sirleaf zase neměla. Od ledna 2006, kdy nastoupila do funkce prezidentky Libérie a sestavila vládu s ženami v klíčových pozicích, byla aktivní členkou opozice a velmi dobře věděla, co a jak by se mělo v zemi změnit. Ve funkci ovšem velmi rychle pochopila, že se musí vyzbrojit obrovskou trpělivostí a přesvědčit i občany, že nemohou očekávat změny hned. Dokument sleduje první rok její vlády, její mnohdy až sisyfovskou snahu o dílčí zlepšení těch nejbanálnějších záležitostí.
České znění.

http://www.filefactory.com/file/a15079e/n/Zelezne_damy_z_Liberie.part1.rar
http://www.filefactory.com/file/a15078a/n/Zelezne_damy_z_Liberie.part2.rar
http://www.filefactory.com/file/a150783/n/Zelezne_damy_z_Liberie.part3.rar
http://www.filefactory.com/file/a150730/n/Zelezne_damy_z_Liberie.part4.rar

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page