Hacking Democracy (2006)

Ve Spojených státech jsou k téměř jakýmkoli volbám a hlasování používány elektronické volební přístroje. Přibližně 87 procent voličů odevzdává své hlasy jejich prostřednictvím. Jsou ale spolehlivé? Chrání citlivá data a volební výsledky proti hackerům? Díky médiím je tomuto problému věnována v poslední době stále větší pozornost. Pokud ale není bezpečný volební systém, jak to vypadá s demokracií ve Spojených státech? Aktuální dokument Piráti demokracie ukazuje díry v zabezpečení elektronického volebního systému Spojených států. Starší dáma a spisovatelka Bev Herrisová žádala v roce 2002 vysvětlení, proč je v jejím volebním okrsku zaváděno elektronické hlasování. Odpověď lokálních politiků ji neuspokojila, a tak se rozhodla, že se o systému pokusí zjistit více informací na vlastní pěst. Zaměřila se především na mnohokrát zpochybňované hlasování na Floridě během posledních prezidentských voleb. Během svého pátrání odhalila stovky případů zneužití volebních informací. Režiséři Simon Ardizzone a Russell Michaels shromažďují ve filmu důkazy, že elektronické hlasovací přístroje jsou nejen nepřesné a nespolehlivé, ale snadno prostupné pro jakéhokoli zručného hackera.
Anglické znění, české titulky možná najdete zde.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page