Ruští kmotři / Russian Godfathers (2005)

Dokumentární cyklus o "kmotrech" současného Ruska. České znění.

E1 - Boris Berezovskij
Ruský oligarcha a významný nepřítel Kremlu, který otevřeně volá po násilném převratu v Rusku. Obrovský majetek získává v divokých devadesátých letech. Za nejasných okolností. Působí v politice a snaží se ovládnout média. V boji o prezidentské křeslo podporuje Vladimira Putina, aby mu nakonec vyhlásil otevřenou válku.

E2 - Michail Chodorkovskij
Mučedník, nebo zločinec? Otazníky zůstávají, vykřičníky nezmizely, byl odsouzen bez spravedlivého procesu a již dlouhých pět let přežívá v ruském vězení.

E3 - Jurij Lužkov
Pragmatický starosta ruské metropole a jeden z posledních vážných oponentů Vladimira Putina, který v případě potřeby neváhá se svým sokem uzavřít oboustranně výhodný obchod. Během své vlády pohádkově bohatne a Moskva se stává městem hříchu.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page