Všichni možní sběrači / Les Glaneurs et la glaneuse (2000)

Po různých koutech Francie sleduje francouzská režisérka Agnes Vardová ve svém dokumentu "Všichni možní sběrači" paběrkovače, sběrače, shánlivce a vybírače popelnic. Z nutnosti, jen tak náhodou anebo pro přežití sbírají tito lidé věci, které jiní odložili.
Svéráznými hrdiny jsou tu lidé, kteří se přiživují paběrkováním na polích, v zahradách, u mořských břehů, probírají zbytky na trzích, pátrají po odložených předmětech určených ke sběru. Před několika desetiletími by snímek jistě vyzníval jako sociální obžaloba, dojímal by či rozhořčoval bezmeznou chudobou, která důstojnější život nedovoluje. I když tuto situaci nepopírá, Agnes Vardová svou výpověď zasvětila jedincům, kteří si vědomě zvolili takříkajíc alternativní existenci - odmítají blahobytnou spotřební společnost a chtějí dokázat, že lze žít z toho, co vyvrhne. Režisérka je sleduje po celé Francii a svým způsobem se považuje za jednu z nich. Snímek byl oceněn na MFF Chicago - Zlatý Hugo v kategorii Nejlepší dokument 2000, dostal Evropskou filmovou cenu v kategorii Nejlepší dokument 2000 i ceny kritiků v Bostonu, New Yorku či ve Francii. Původní znění, anglické titulky. České titulky možná najdete zde.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page