Továrna na prachy / Let's Make Money (2008)

Továrna na prachy sleduje tok peněz v celosvětovém finančním systému. Jakmile si totiž otevřeme účet, staneme se, ať chceme či ne, součástí celosvětového finančního trhu. Banka vtáhne naše konto do globálního koloběhu peněz. Je dokonce možné, že vložené peníze dále půjčila spekulantům. Jako běžní klienti poté ztrácíme povědomí o tom, kde žije náš dlužník a co dělá pro to, aby nám mohl úroky splatit. Většina z nás navíc takové informace ani nevyhledává a pouze následuje výzvu svého bankovního ústavu: "Nechte své peníze pracovat za sebe." To je ale absurdní, dodávají tvůrci Továrny na prachy, peníze nemohou pracovat. Pracovat mohou jen lidé, zvířata nebo stroje.
Původní znění, anglické titulky.

http://www.filefactory.com/file/b2bghd0/n/Lets.Make.Money.2008.DVDRip.XviD-HNR-CD1.avi
http://www.filefactory.com/file/b2c2eh0/n/Lets.Make.Money.2008.DVDRip.XviD-HNR-CD2.avi
http://www.filefactory.com/file/1cpiguvpxu5f/Lets.Make.Money.2008.DVDRip.XviD-HNR.rar

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page