Eliica: japonský elektromobil / Eliica: Japan's Electric Supercar (?)

V dubnu 2003 si výzkumný tým japonské univerzity Keio předsevzal pozoruhodný konstruktérský cíl – rozhodli se sestavit elektřinou poháněný vůz, který by byl schopen překročit magickou a v té době nepokořenou rychlostní hranici 400 kilometrů za hodinu. Projekt vedený profesorem Hiroshi Shimizuem, vývojářem s více než dvacetiletou zkušeností v oboru elektrifikace automobilů, dostal jméno Eliica. Už během února následujícího roku dosáhlo 5,1 metrů dlouhé vozidlo s osmi koly a motorem o síle šesti set koňských sil na testovací dráze v Itálii rychlosti 370 km/h. A to byl teprve začátek. Japonské supervozidlo Eliica zahájilo revoluci na poli automobilového průmyslu… České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page