Nad hlavou hvězdy, srp a kladivo (2009)

Režisér Josef Císařovský se v autobiografickém, poeticky laděném dokumentárním filmu vrací do krajiny svého dětství, které prožíval v 50. letech. Prostřednictvím detailů a zdánlivě nevýznamných událostí postupně nasáváme atmosféru doby, prožité zvídavým klukem v pražských Strašnicích. Pro dítě v vyrůstající v 50. letech jako by zrůdnost tehdejšího politického systému neexistovala. Snad jen občas pronikala na okraj dětského světa prostřednictvím groteskních, zdánlivě bezvýznamných událostí.
Krajina dětství je poodhalována prostřednictvím fantaskních obrazů, oživených vzpomínek, výpovědí režisérových souputníků, spolužáků, známých a také nejbližší rodiny. Opět si připomeneme dobu, kdy po ulicích ještě nejezdila auta, kdy exotika dýchala pouze z poštovních známek a kdy do vesmíru letěla Lajka. Čím a jak skutečně končí dětství?
České znění.

http://www.filefactory.com/file/b3h086e/n/Nad_hlavou_hvezdy_srp_a_kladivo.part1.rar
http://www.filefactory.com/file/b3h085a/n/Nad_hlavou_hvezdy_srp_a_kladivo.part2.rar
http://www.filefactory.com/file/b3h0859/n/Nad_hlavou_hvezdy_srp_a_kladivo.part3.rar
http://www.filefactory.com/file/b3h084f/n/Nad_hlavou_hvezdy_srp_a_kladivo.part4.rar

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page