Bulgaria's Abandoned Children (2007)

Film odhaľuje šokujúcu realitu starostlivosti o hendikepované deti v Bulharsku. Režisérka Kate Blewettová strávila deväť mesiacov v liečebni pre zaostalé deti v bulharskej dedine Mogilino. Zaznamenala otrasné podmienky, v akých tu prežíva 75 detí, ktorých sa vzdali vlastní rodičia kvôli postihnutiu. Tamojší svet je skutočnou ľudskou tragédiou a Opustení je film pre silné povahy. Mnoho detí v liečebni je ťažko postihnutých – hluchých, slepých alebo pripútaných na lôžko. Takmer žiadne z nich nerozpráva, nikto ich to nenaučil. V prostredí absolútneho nezáujmu zo strany ošetrovateľov, ktorí sa k deťom často chovajú ako k zvieratám, strácajú nádej aj tí, ktorí by mohli dúfať v dôstojný život. Jedným z nich je osemnásťročné autistické dievča Didi, ktoré do ústavu odložila matka. Didi vie hovoriť, má čo povedať, ale nemá sa s kým porozprávať. Stáva sa tak väzňom tohto otrasného sveta ticha a ľahostajnosti. Ešte otrasnejšie je ale zistenie, že v Bulharsku žije v podobných ústavoch najviac detí zo všetkých krajín Európskej únie.
Anglické znění, české titulky možná najdete zde.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page