Deprese / Depresszió (?)

Deprese je nemoc vyznačující se dlouhodobou neodůvodněnou poruchou nálady, při níž se dá sledovat smutek, spojený se stavy úzkosti, vnitřního neklidu, poruch myšlení a spánkového rytmu. Myšlenky člověka trpícího depresí se točí okolo jediného tématu – bezvýchodnosti vlastního života. Deprese mají souvislost se změnami ročních období a provázejí je typické příznaky: neschopnost rozhodovaní a soustředění, pocit trvalé únavy, nechutenství, snížená duševní výkonnost, zhoršení paměti, přetrvávající napětí a sexuální poruchy. Spouštěcím mechanismem se mohou stát negativní životní situace (smrt někoho blízkého, tragédie v rodině, ale i ztráta zaměstnání). Je to nemoc, kterou nelze zvládnout silou vůle, ale s pomocí léků a odborníků. Neléčená deprese totiž může vést až k sebevraždě.
České znění.http://www.filefactory.com/file/b4682f4/n/deprese_-_by_eric_cartman.avi

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page