Ready Steady Skip (2008)

Ready Steady Skip is a short film made by a community of friends in response to our continual amazement at the things we find in skips. To share what we experience of the staggering amounts of food waste seen by retailers as nothing more than a factor in the cost of doing business. Ready Steady Skip is intended to raise awareness and outrage about food waste in an accessible and entertaining way.
To do this, we bring into question the way we are sold food. The supermarkets control over growers and producers dictate our buying habits. We‘re no longer aware of what is seasonal or local. We‘ve come to expect to be able to buy anything we like all year around. Fully stocked shelves as policy inevitably leads to large amounts of food reaching its “best before” date on the shelf.
It makes no sense for food to travel so far and consume so many limited resources, only to be fed to a landfill or incinerator while it is still in good condition. Skipping is only a part of how we live. It isn‘t a solution, but a small way to live within the problem.
The vast majority of people would never dream of heading round the back of a supermarket and going through the bins. Although we know a lot of people who do eat skipped food, that isn‘t enough to challenge the inherent waste that our food production system creates. Change is needed.
We want to eliminate the culture of routine waste that is central to the pursuit of profit, by highlighting the true cost to the planet and also the injustice of throwing away millions of tons of food each year while so many people around the world go hungry. We love skipping, but if Ready Steady Skip was 100% successful, skipping would be a thing of the past. Watching this film won‘t bring down the system, but every little helps!
Anglické znění, české titulky možná najdete zde.http://www.filefactory.com/file/b44ge56/n/ready_steady_skip_xvid_mp3.avi

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page