Kauza Litviněnko / Rebellion: The Litvinenko Case (2007)

Záběry umírajícího Alexandra Litviněnka, bývalého agenta ruské tajné služby FSB, obletěly celý svět. Muž otrávený v Londýně radioaktivním poloniem byl nepohodlný mnoha lidem. Věděl příliš mnoho a nebál se promluvit. Za své přesvědčení zaplatil životem. Novinář a režisér Andrej Někrasov se setkal s Litviněnkem poprvé v roce 2002 v Londýně. Během důvěrného rozhovoru mu bývalý agent vyprávěl o praktikách panujících nejen ve FSB, pokračovatelce komunistické KGB, ale v celém ruském státním aparátu. Litviněnko otevřeně hovořil o čečenské válce, masakrech v Moskvě, o státem kontrolované korupci, soudech pracujících na objednávku, o kontrole médií, likvidaci odpůrců režimu, napojení mafií na ruské politiky a o mnoha dalších detailech. Film Kauza Litviněnko však není pouze fascinujícím portrétem. Někrasov nasbíral mnoho důkazů a svědeckých výpovědí. Hovořil například s novinářkou Annou Politkovskou, zavražděnou později kvůli kritickým článkům o čečenské válce. Režisér ze všech informací poskládal odvážnou a strhující mozaiku o realitě současného putinovského Ruska.
Původní znění, anglické titulky. České titulky možná najdete zde.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page