Závadová mládež (2008)

Slovenská verejnosť má možnosť poprvýkrát sa zoznámit s doteraz nezverejnenými informáciami, ktoré komunistická štátna bezpečnosť zhromažďovala proti predstaviteľom nezávislej hudobnej scény.
Diváci majú naozaj jedinečnú možnosť spoznať pravú tvár "špeciálnej" činnosti eštébákov, ktorí sa roky silou mocou snažili zneškodniť stále populárnejšie ikony vtedajšieho rockového, ale aj punkového neba. Mnohí z nich, vrátane lídra Tublatanky Maťa Ďurindu vyrozprávajú okolnosti situácií, do ktorých sa dostali vďaka činnosti ŠtB.
Diváci majú možnosť spoznať aj pravé tváre vykonávateľov z radov ŠtB, prvýkrát budú odvysielané aj ukážky z ilegálnych rockových koncertov. Nebudú chýbať samozrejme ani unikátne výpovede rockových rebelov komunistickej doby. V dokument redaktora Martina Mózera, ktorý len nedávno získal novinársku cenu za reportáž "Arcibiskup Sokol a ŠtB" vystúpia hudobníci, ktorí boli v časoch komunizmu predstaviteľmi tzv. nezávislej hudobnej scény, vrátane punk-rockerov.
Slovenské znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page