Jezero Vostok / The Lost World of Lake Vostok (2000)

Zdá se, že lidé prozkoumali už každý kout naší planety. Země si však některá svá tajemství ještě ponechává. Jedno z nich je ukryto čtyři kilometry pod ledovým příkrovem Antarktidy. V roce 1957 byla v jihovýchodní části "šestého kontinentu" založena sovětská polární stanice Vostok. Měřením ledového příkrovu byl tehdy pověřen mladý vědec Andrej Kapica. Při letech nad okolím základny si povšiml, že povrch ledovce je až neobvykle rovný. Vyslovil zájímavou hypotézu, kterou však jeho kolegové považovali za absurdní. Podle Kapicy totiž mělo být pod povrchem obrovské jezero. V roce 1974 prováděla letecký výzkum britská polární výprava. Pomocí radaru zpozorovali britští glaciologové pod podložím ledovce velkou rovnou plochu. Došli k závěru, že se jedná o obrovskou vodní plochu. Definitivní potvrzení Kapicovy teorie však přinesly až satelitní průzkumy na konci XX. století. Potvrdily, že pod čtyřmi kilometry ledu se na 14 000 kilometrech čtverečních rozkládá jedno z největších jezer na zeměkouli. Vzniklo patrně před třiceti miliony let, v době, kdy v Antarktidě bylo ještě mírné podnebí. A asi před patnácti miliony let se nad ním v důsledku klimatických změn utvořil dnešní antarktický ledovec. Vody jezera mohou skrývat mnoho důkazů o tom, jak život na naší planetě vypadal dávno předtím, než se na Zemi objevilil první lidé. To je důvod, proč Vostok láká vědce nejrůznějších profesí. V současné době vrcholí přípravné práce mezinárodního projektu. Jeho cílem je dokončení vrtu, který pronikne až k hladině jezera, a spuštění miniponorky, jež probádá obsah této "obří zkumavky" neprodyšně uzavřené už miliony let.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page