Mostar - most křesťanů a muslimů / Bridge: Building the Peace in Mostar, The (2004)

Před válkou byl mostarský Stari most oblíbeným turistickým cílem, tak jako šikmá věž v Pise nebo Akropole v Aténách. Lidé z celého světa přijížděli, aby uviděli tento symbol mírového soužití křesťanů s muslimy. Když se most zřítil, svět s hrůzou pozoroval, jak možná navždy mizí mír a kulturní vzájemnost na Balkáně. V obnově mostu lidé uviděli naději pro zhojení válečných ran. Válka skončila a celý svět si přál most obnovit. Bez původních plánů však čekala stavební tým detektivní pátrací akce. Žádné staré plány se nedochovaly. Špičkoví odborníci z celého světa se pokusili rozluštit, jak mohlo být před více než 400 lety vytvořeno tak velkolepé a trvanlivé dílo. Most dokončil v roce 1566 turecký architekt Mimar Hajrudin. Stavbu si objednal sám sultán Osmanské říše Sulejman Nádherný, který potřeboval most tak pevný, aby unesl především jeho vojsko včetně koní a povozů. Hairudin si všechna svá tajemství vzal sebou do hrobu. Žádný z jeho stavebních plánů se nikdy nenašel. Jediné dobové dokumenty, s nimiž mohli dnešní stavitelé pracovat, byly záznamy o pracovní době a materiálu z tehdejších účetních knih. A tady začíná skutečná technologická detektivka propletená s mnoha zajímavými osudy členů novodobého stavebního týmu.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page