Epigenetika - ako výživa ovplyvňuje naše gény / Epigenetics - How food upsets our genes (2009)

Prečo sa znižuje priemerný pubertálny vek dievčat? Prečo sa neustále zvyšuje výskyt srdcového infarktu, rakoviny a cukrovky? Nesúvisí to snáď okrem našej stravy aj s jej obalmi, napríklad všade prítomnými plastmi? Vedci odhalili indikácie, že naša strava ovplyvňuje naše gény. Príklady z histórie to dokazujú. Istá nemocnica v Holandsku má záznamy o tehotných ženách, ktoré v zime 1944/45 len vďaka troche cukru a chleba unikli smrti vyhladovaním. Keď vojna skončila, zistilo sa, že hladomor, ktorý prežili, preprogramoval gény týchto mladých žien a aj ich detí. Nová generácia ochorela vo veľmi mladom veku na rakovinu, srdcové choroby a cukrovku. Že by to bol čudný žart prírody? Vedci len nedávno odhalili v našom organizme "prepínací" systém - epigenóm - ktorý rýchlo preprogramoval gény tehotných žien a ich ešte nenarodených detí na hladovanie, aby zabezpečil ich prežitie. Tento biochemický mechanizmus - epigenetika - je jedným z najdôležitejších nástrojov evolúcie. Výživa môže v skutočnosti zmeniť ľudskú DNA na niekoľko generácií. A to môže zmeniť celý evolučný proces. Dokument skúma "dobré" a "zlé" zložky našej stravy a ukazuje, ako niektoré látky môžu jednoducho "zapnúť" alebo "vypnúť" aktivitu génov. Slovenské znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page