Nová tvář Ruska / The Empire's New Clothes (2005)

Po dlouhá léta bylo Rusko okolnímu světu jen trnem v oku. A ani teď na tom není o mnoho lépe. Zatímco většina zemí okolo směřuje spíše k západem inspirované modernizaci myšlení, bývalý Sovětský svaz ustrnul ve vzpomínkách na kdysi slavnou minulost a stále touží po návratu na opuštěný mocenský trůn. Občas přitom zachřestí i vojenskými hrozbami. Císař si prostě navléknul nové šaty, uvnitř však zůstal stejný. Přesto je zde naděje, že mladí Rusové tento zpátečnický trend změní. Už dávno jim nestačí jen slušivé oblečení a možnost cestovat po světě, chtějí poznat opravdový neruský význam slova demokracie. Ve městech, jako jsou Moskva a Petrohrad, se tato vlna už projevila, což s povděkem kvitují především zahraniční obchodníci. Zbytek země se ale pořád utápí v tradicích a vizích kolektivní budoucnosti. Suma sumárum, Rusko stojí na počátku další velké éry. Jak ale bude jeho budoucnost vypadat doopravdy, je stále ve hvězdách… České znění.http://www.filefactory.com/file/ccf19ca/n/Nova_tvar_Ruska_-_by_xexe.avi

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page