Golfský proud a nová doba ledová / Gulf Stream and the next Ice Age (2008)

Zima roku 2060, pobřeží Bretaně. Silná vrstva ledu ztěžuje lodní dopravu. Na pobřeží Francie je několik přístavů uzavřeno a čeká se na příjezd ledoborce. Tento rok už potřetí většina evropských letišť zrušila lety, tisíce letadel zůstává na zemi. Celou Evropu od Norska po Španělsko, od Irska až po Ural zasáhla dosud nevídaná vlna chladu. Takovéto znepokojivé předpovědi jsou součástí zprávy nedávno vyžádané americkou vládou. Poukazuje se v ní na změny v oceánském proudění a jejich vliv na evropské klima v jedenadvacátém století. Příčinou tohoto stavu je globální oteplování. Předpovídaná katastrofa by měla přijít jako zákonitý důsledek výrazných klimatických změn, jejichž svědky jsme už několik let. Ničivé povodně, úmorná horka a větrné smrště jsou čím dál častější a čím dál silnější. Jsou pro nás varovnou připomínkou, jak nebezpečné je působení civilizace na naše podnebí. Tentokrát nebezpečí přichází z hlubin oceánu, z nevypočitatelných podmořských cest Golfského proudu.
České znění.

http://www.filefactory.com/file/cb63812/n/Golfsky_proud_a_nova_doba_ledova.mpg.001
http://www.filefactory.com/file/cb63709/n/Golfsky_proud_a_nova_doba_ledova.mpg.002

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page