Ve stínu dinosaurů / Dans L´ombre Des Dinosaurus (2007)

Dvoudílný dokument o životě dinosaurů. České znění.

E1 - Éra gigantů
Dinosauři - sto padesát milionů let neomezeně vládli naší planetě, dosahovali gigantických rozměrů, a byl jim předurčen nelítostný pád. V jejich stínu se vyvíjeli také první savci a byli to právě oni, kdo po dinosaurech převzal evoluční štafetu. Jaké bylo jejich vzájemné soužití a co všechno o jejich životě ještě nevíme?

E2 - Opeření dinosauři
Někteří dinosauři patřili k nebezpečným predátorům nejen na souši, ale i ve vzduchu. Jakou roli vlastně v evoluci dinosaurů sehráli opeření ještěři? A proč měli ve vývoji savců zásadní význam rostliny?

http://www.filefactory.com/file/cd67e82/n/VSDinosauru-01-Era_gigantu.part1.rar
http://www.filefactory.com/file/cd67e78/n/VSDinosauru-01-Era_gigantu.part2.rar
http://www.filefactory.com/file/cd67e74/n/VSDinosauru-01-Era_gigantu.part3.rar
http://www.filefactory.com/file/cd67e8b/n/VSDinosauru-01-Era_gigantu.part4.rar
http://www.filefactory.com/file/cd67e68/n/VSDinosauru-02-Opereni_dinosauri.part1.rar
http://www.filefactory.com/file/cd67e75/n/VSDinosauru-02-Opereni_dinosauri.part2.rar
http://www.filefactory.com/file/cd67e71/n/VSDinosauru-02-Opereni_dinosauri.part3.rar
http://www.filefactory.com/file/cd67e76/n/VSDinosauru-02-Opereni_dinosauri.part4.rar

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page