Fog of War, The: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara (2003)

Robert S. McNamara discusses his experiences and lessons learned during his tenure as Secretary of Defense under John Kennedy and Lyndon Johnson. He talks about his work as a bombing statistician during World War II, his brief tenure as president of Ford Motor Company, and the Kennedy administration’s triumph during the Cuban Missle Crisis.
However, the film focuses primarily on his failures in Vietnam. The theme of the film are his "eleven lessons" learned during this time. Some of these include improving military efficiency, understanding your enemy, and the frustrations of trying to deal with (and unsuccessfully trying to change) human nature.
Anglické znění, anglické titulky.

http://www.filefactory.com/file/cf49e8b/n/TheFogofWarElevenLessonsfromtheLifeofRobertSMcNamara2003.avi.part1.rar
http://www.filefactory.com/file/cf49e85/n/TheFogofWarElevenLessonsfromtheLifeofRobertSMcNamara2003.avi.part2.rar
http://www.filefactory.com/file/cf65e35/n/TheFogofWarElevenLessonsfromtheLifeofRobertSMcNamara2003.srt

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page