Mayfair Set, The (1999)

Four stories about the rise of business and the decline of political power in the West.
Anglické znění.

E1 - Who Pays Wins
This episode delves into the life of Colonel David Sterling, founder of the British Special Air Service (SAS) commando unit. Following his army stint in World War II, Sterling became a prime mover in a series of mercenary and arms-dealing schemes in the Third World. The UK government, of course, sanctioned these schemes. This documentary fills in some interesting background to British intrigue in Saudi Arabia & Yemen in the 1960s, ultimately setting the stage for current troubles in the Persian Gulf region. The film also briefly mentions Sterling’s odd activities in pre-independence Rhodesia.

E2 - Entrepreneur Spelt S.P.I.V.
In the 1950s, Britain was dominated by a political and financial establishment that looked down on the stock market. But a suburban accountant called Jim Slater realised that if he harnessed the sleeping powers of the shareholders, he would gain immense power.

E3 - Destroy the Technostructure
This episode recounts the story of how James Goldsmith became one of the richest men in the world by taking over some of the biggest corporations in America.

E4 - Twilight of the Dogs
The early proponents of the market economy are themselves the victims of its sucess in the final chapter.

http://www.filefactory.com/file/c182e11/n/Mayfair.Set-1of4-Who.Pays.Wins.avi
http://www.filefactory.com/file/c182271/n/Mayfair.Set-2of4-Entrepreneur.Spelt.S.P.I.V..avi
http://www.filefactory.com/file/c182680/n/Mayfair.Set-3of4-Destroy.the.Technostructure.avi
http://www.filefactory.com/file/c183ecd/n/Mayfair.Set-4of4-The.Twilight.of.the.Dogs.avi

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page