Srdce z Jeninu / Herz von Jenin, Das (2008)

Srdce z Jeninu je príbeh Ahmeda Chatiba, palestínskeho chlapca, ktorého zastrelili Izraelčania. Jeho otec sa v priebehu 12 hodín od incidentu rozhodol darovať synove orgány šiestim izraelským deťom, aby im zachránil život. Po takmer dvoch rokoch sa vybral do Izraela, presvedčíť sa ako sa žije deťom s darovanými orgánmi a ako tento jeho humánny čin zmenil život rodín príjemcov orgánov. Film mapuje jeho cestu. Zavedie nás k ľuďom, ktorí sa snažia prekonávať predsudky, ale aj k takým, ktorí považujú za nešťastie žiť s orgánom od Araba. Je to príbeh ľudského gesta zmierenia, ktoré, zdá sa, aspoň na krátky čas, zvíťazilo nad neriešiteľným konfliktom medzi Izraelom a Palestínou.
Slovenské znění.

http://www.filefactory.com/file/4svloct2nsqn/n/Srdce.z.Jeninu.2008.PDTV.XviD.SK-SARiCON.avi.001
http://www.filefactory.com/file/4nz5hv1hu7tr/n/Srdce.z.Jeninu.2008.PDTV.XviD.SK-SARiCON.avi.002
http://www.filefactory.com/file/2q1qdqj5alh/n/Srdce.z.Jeninu.2008.PDTV.XviD.SK-SARiCON.avi.003

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page