Norad: Supertajná pevnost / Norad: Top Secret Fortress (2005)

Obklopená více než 600 metry žuly, s pěti kilometry tunelů ukrytými za pětadvacetitunovými ocelovými dveřmi a umístěná hluboko v hoře Cheyenne Mountain. To je americká supertajná vojenská základna Norad. Dokáže odolat jadernému výbuchu a je schopná zachytit, vystopovat a identifikovat jakýkoli člověkem vytvořený předmět uvnitř i vně zemské atmosféry. Norad představuje první severoamerickou obrannou linii proti útokům ze vzduchu. Tento poutavý hodinový dokument vypráví pozoruhodný příběh o výstavbě Noradu, od jeho založení v roce 1966 až po jeho dnešní moderní podobu. Díky exkluzivnímu přístupu do samotného Noradu a kombinaci archivních i novodobých CGI záběrů pořad přináší vzácný a zajímavý pohled na tajnou americkou vojenskou činnost.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page