South Of The Border (2009)

South of the Border is a 2009 documentary film directed by Oliver Stone. The documentary premiered at the 2009 Venice Film Festival. Writer for the project Tariq Ali calls the documentary "a political road movie". Stone stated that he hopes the film will help people better understand a leader who is wrongly ridiculed "as a strongman, as a buffoon, as a clown."
The film has Stone and his crew travel from the Caribbean down the spine of the Andes in an attempt to explain the "phenomenon" of Venezuelan president Hugo Chávez, and account for the continent's "pink tide" leftward tilt. A key feature is also Venezuela's recent Bolivarian revolution and Latin America's political progress in the 21st century.
In addition to Chávez, Stone sought to flesh out several other Latin American presidents whose policies and personalities generally get limited, or according to Stone, biased media attention in the United States and Europe, notably: Evo Morales of Bolivia; Cristina Kirchner and former president Néstor Kirchner of Argentina; Rafael Correa of Ecuador; Raúl Castro of Cuba; Fernando Lugo of Paraguay; and Lula da Silva of Brazil.
Anglické znění, slovenské titulky.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page