PBS Frontline - United States of Secrets (2014)

Last year Edward Snowden downloaded tens of thousands of top-secret documents from a highly secure government computer network. The revelations that followed touched off a fierce debate over the massive surveillance operations conducted by the National Security Agency.
Anglické znění, anglické titulky.

E1 - The Program
FRONTLINE investigates the secret history of the unprecedented surveillance program that began in the wake of September 11th and continues today. Through exclusive interviews with intelligence insiders, cabinet officials, and government whistle-blowers, Part One reveals how the U.S. government came to monitor the communications of millions of Americans and to collect billions of records on ordinary people around the world.

E2 - Privacy Lost
In Part Two of United States of Secrets, FRONTLINE explores the role of Silicon Valley in the National Security Agency's dragnet. As big technology companies encouraged users to share more and more information about their lives, they created a trove of data that could be useful not simply to advertisers, but also to the government. The revelations of NSA contractor Edward Snowden would push Silicon Valley into the center of a debate over privacy and government surveillance.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page