Genetika a věk klonů / Clone (2002)

Kdesi na této planetě vědci podnikají první kroky, které povedou k události, jež jednou provždy změní lidskou rasu: vytvoření prvního naklonovaného člověka. V roce 1996 začal narozením Dolly, nejslavnější ovce historie, věk klonů. Popkulturu okamžitě zaplavily obrazy klonovaných lidí a veřejnost si začala stále naléhavěji klást otázku, kdy začnou klonovat i nás. Téměř dvě stě let poté, co Mary Shelleyová vypustila na světlo světa Frankensteina a s ním i myšlenku na možnost umělého stvoření života, se vědci ve státě Massachusetts pokoušejí klonovat bucarda, jeden z poddruhů kozorožce pyrenejského, který donedávna žil ve Španělsku. V roce 2000 se o tom dohodli se španělskou vládou, od té doby se ale nic neděje. To však v dokumentu neuvidíte. Naopak jsou v něm zachycené okamžiky, kdy vědci očekávali narození gaura, asijského tura, kterého v sobě nosila kráva domácí. Gaur ještě nevyhynul, je ale značně ohrožený. Jak v dokumentu uvidíte, tele tři dny po porodu uhynulo. Na snaze naklonovat bucarda je překvapivá především skutečnost, že toto zvíře už vyhynulo. Na druhé straně zeměkoule se zase australští vědci pokoušejí oživit tasmánského tygra, jehož poslední exemplář byl spatřen v první polovině 20. století. Jak dlouho bude trvat, než překročíme poslední etickou hranici a začneme klonovat člověka? Prostor k vyjádření dostávají v dokumentu zastánci obou stran vášnivé diskuse, která k tomuto tématu probíhá.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page