PBS Frontline - Rise of ISIS, The (2014)

In The Rise of ISIS, Martin Smith (Gangs of Iraq, Beyond Baghdad) draws on in-depth interviews with Iraqi politicians, and American policymakers and military leaders to explore and explain how the Islamic State of Iraq and Syria (ISIS) became a major force so quickly. What does it mean for the U.S. to be back in Iraq, fighting a new war on terror, less than three years after American troops pulled out of the country? Smith delivers a revelatory look at how ISIS grew out of the disaffection of Iraqi Sunnis who were sidelined and targeted by Shia Prime Minister Nouri al-Maliki after the American withdrawal. The film traces how they gained strength in Syria, how they're funded, how they operate, and how, city by city, from Ramadi to Fallujah to Mosul, ISIS swept across Iraq--seizing territory, recording and broadcasting mass executions, and drawing recruits from an estimated 80 countries. With ISIS continuing to take and hold territory in Iraq and Syria despite U.S. and coalition airstrikes, and President Obama's foreign policy legacy hanging in the balance, The Rise of ISIS is the definitive account of how the U.S. has reached this point.
Anglické znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page