1000 mil na českém nebi (2014)

Unikátní projekt českých konstruktérů, ověřit praktické využití ultralehkého letounu na elektrický pohon, zachytili dokumentaristé před dvěma lety. Domácí konstrukce letounu Phönix Elektra, vycházející z dílen Pavla Urbana a Martina Štěpánka, svým etapovým letem po českých letištích prověřila nejen "životaschopnost" elektrického pohonu a všech ostatních komponentů, ale i odolnost vlastní posádky a všech spolupracovníků. Let samotný byl provázen nejen občasnou nepřízní počasí, ale vzhledem k jeho experimentálnímu charakteru řešil realizační tým během etapového letu i technické změny. To vše mělo za následek nejen úpravy letové tratě "za pochodu", ale i dramatické okamžiky, které vyzkoušely pilotní umění Martina Štěpánka.
Během "obletu republiky" nalétal elektrický letoun více jak 1000 kilometrů (přesně 1100 km se spotřebou 131,43 kWh za celkem 242 Kč), přistál na dvaadvaceti letištích a jedné práškařské dráze. Dokumentární film zachycuje nejen let samotný, ale i historické příběhy několika letišť na trase obletu. Dozvíme se, kde a jak se začalo létat v pražských Letňanech, objevíme téměř zapomenutého aviatika v Mladé Boleslavi, ale podíváme se prostřednictvím účastníka i na utajovaný výcvik izraelských pilotů v Českých Budějovicích.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page