Život pod horským velikánem / Grossglockner, king of the high Alps (2010)

Grossglockner neboli "Velký zvoník" se vypíná majestátně k nebi v samém srdci pohoří Vysoké Taury. Jeho vrchol dosahuje výše 3798 metrů. Leží na pomezí dvou spolkových zemí: Korutan na východě a Tyrolska na západě. Je nejvyšší horou Rakouska a ovlivňuje život obyvatel tohoto drsného kraje. O pokoření hory sní alpinisté z celého světa a dá se říci, že vesnice pod tímto horským velikánem jsou doslova kolébkou alpinismu. Například v obci Kals pracují horští průvodci již od roku 1854. I dnes tato činnost znamená pro zdejší muže výhodný přivýdělek. Jejich služby si lze zaplatit ve středisku Spolku horských průvodců. Samotný Spolek funguje už od roku 1869. Měl zastřešovat vysokohorské průvodce z kraje, organizovat túry a výstupy do hor, a především zajišťovat bezpečnost turistů v horách. Pro vysokohorské turisty zde byly také vybudovány chaty. O jednu z nich – Glorerhütte – se stará její nájemce Toni Riepler. Toni má chatu v pronájmu pátým rokem. Vybudovali ji už v roce 1887 alpinisté na poloviční cestě k vrcholku Grossglockneru, v sedle Bergertörl, přes které se lze dostat do sousedních Korutan. Chata v současnosti patří německému svazu alpinistů, který ji Tonimu pronajímá. Ten jako nájemce a správce chaty zajišťuje její fungování a ubytovací služby pro turisty. Chata sama prošla několika změnami, při kterých byla postupně rozšiřována. Malé pokojíčky nyní nabízejí sedmdesát lůžek. Toni a jeho žena se sami starají o pohodlí turistů. Jejich činnost se podřizuje běhu ročních dob. Na začátku léta mají plné ruce práce. Musí zajistit různé úpravy, opravy i "generální" úklid chaty, aby byla připravena pro vysokohorské turisty. V létě se Toni kromě péče o chatu věnuje i práci horského průvodce. A na podzim je potřeba po ukončení turistické sezóny chatu zazimovat. I když mají zdejší obyvatelé stále spoustu práce, vždy si najdou čas i na oslavu svátků a setkání s rodinou a blízkými přáteli.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page