BBC Classic Albums: Black Sabbath - Paranoid (2010)

The second album by Black Sabbath, released in 1970, has long attained classic status. Paranoid not only changed the face of rock music, but also defined the sound and style of heavy metal more than any other record in rock history. The result of a magic chemistry which had been discovered between four English musicians, it put Black Sabbath firmly on the road to world domination.
This programme tells the story behind the writing, recording and success of the album. Despite vilification from the Christian and moral right and all the harsh criticism that the music press could hurl at them, Paranoid catapulted Sabbath into the rock stratosphere.
Using exclusive interviews, musical demonstration, archive footage and a return to the multi-tracks with engineer Tom Allom, the film reveals how Ozzy Osbourne, Tony Iommi, Geezer Butler and Bill Ward created their frighteningly dark, heavy and ear-shatteringly loud sound.
Additional comments from Phil Alexander (MOJO & Kerrang! editor), Geoff Barton (Classic Rock editor), Henry Rollins (writer/musician) and Jim Simpson (original manager) add insight to the creation of this all-time classic.
Anglické znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page