Jedna noc v Bhópálu / One Night in Bhopal (2004)

Na počátku 80. let zažívá Bhópál okamžiky slávy. Nadnárodní americká společnost Union Carbide začíná v chudém indickém regionu stavět továrnu na výrobu pesticidů. Nákladná investice slibuje rozvoj tamnímu zemědělství. Sliby však zůstávají nenaplněny. Ba co víc, lidská chamtivost stojí na počátku největší průmyslové havárie v dějinách lidstva.
Rok 1984 pomalu končí. Nákladná investice se od samého počátku utápí v červených číslech. Bezpečnostní opatření polevují a apokalypsa se nezadržitelně blíží.
Oné osudné noci do ovzduší uniká 40 tun jedovatých látek. Někteří lidé umírají v postelích, jiní během panického útěku v ulicích města. Počet obětí narůstá a smrt si svou daň vybírá i po mnoha letech. Kromě lidí trpí i půda a zdroje pitné vody.
Odpovědní se nehlásí, v rámci odškodnění jsou vypláceny směšné částky. Spravedlnost tentokrát zůstává bezzubá.
České znění.



Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page