Ženy na přelomu tisíciletí (2001)

Časosběrný projekt Heleny Třeštíkové, který v průběhu pěti let mapuje každodenní život žen na přelomu tisíciletí. České znění.

E1 - V pasti - Katka
Tragický příběh dívky, která propadla pocitu, že radost, štěstí a životní naplnění je možné vstříknout injekční stříkačkou. Scénář a režie H. Třeštíková. Snímek obdržel Zvláštní uznání poroty na 36. ročníku MFF v Karlových Varech.

E2 - Forte a piana
Pět let složitého, ale i krásného života jedné výjimečné ženy. Příběh o obtížném a bez bolestných kompromisů nemožném skloubení role matky s rolí operní hvězdy Dagmar Peckové.

E3 - Bára B. (LIVE)
Portrét Báry Basikové. Pět let života známé hvězdy populární hudby, která je nejen rockerkou, muzikálovou zpěvačkou, ale i ženou a matkou.

E4 - Rozkoš bez rizika 1/2
Pět let ze života prostitutek, které dokážou být sebevědomé a vyrovnané v divadelním představení i ve svém životě.

E5 - Rozkoš bez rizika 2/2
Pět let ze života prostitutek, které hrají divadlo na jevišti a nikoli v životě.

E6 - Být Romkou
Pět let života mladé romské intelektuálky a novinářky, pět let usilování, nadějí i zklamání.

E7 - Být Romem
Pět let života vynikajícího romského hudebníka a aktivisty, pět let usilování, nadějí i zklamání.

E8 - Zvítězí ten, kdo se nevzdá
Životní příběh matky, která překonala svůj krutý osud.

E9 - Sestřičky
Časosběrný projekt o někdejších absolventkách zdravotní školy.

E10 - Jsem žena orientovaná na ženy
Časosběrný projekt o vyrovnání se sama se sebou.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page