Můj stan, můj hrad (2004)

Dokumentární film vypráví o lidech, kteří bydlí na periférii města a společnosti. Jsou to lidé, kterým se říká bezdomovci. Vybrali jsme si "rodinu", žijící společně asi ve čtyřech stanech a slamují v křoví blízko nákupního centra. Práci mají rozdělenou. Společně vybírají popelnice, sběr třídí a následně odnášejí do šrotu. Utržené peníze jsou společné a za ty se kupují potraviny a alkohol. Ve filmu se postupně bezdomovci přiznávají ke svým životním prohrám, proč žijí tak "svobodně". Sledujeme jejich sny a touhy a také jaký vztah mají k alkoholu; protože ten byl často příčinou, spolu s odnětím svobody, vykořenění ze společnosti. Ve filmu zároveň představujeme jejich každodenní život. Např. Paulo je na ulici 14 let, každé roční období. Dušan má zase v blízkosti svůj byt 2+1, ale tam by byl sám a on se cítí líp jako "zálesák". Ano, to není film o bezdomovcích, ale o zálesácích, jak se jim často v jejich okolí říká.
České znění.

http://www.filefactory.com/file/a12hhc0/n/Muj_stan_muj_hrad.part1.rar
http://www.filefactory.com/file/a12hhd1/n/Muj_stan_muj_hrad.part2.rar

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page