Nová Čína (2006)

Dokumentární cyklus o nové Číně. České znění.

E1 - Yahoo v Číně
Státní cenzura dokonale funguje na všech frontách. Nevyhnula se ani internetu, stále důležitějšímu médiu.

E2 - Čínští milionáři
Počet čínských milionářů a miliardářů roste, s nimi však i sociální rozdíly. Vedle miliónů lidí žijících na hranici chudoby vzniká "liga vyvolených se stranickou knížkou v kapse", která si nenechá ujít jedinou příležitost, aby své bohatství mohla vystavit na odiv.

E3 - Krása po čínsku
Jaké oběti Číňanky přinášejí na oltář krásy, aby si uskutečnili svůj "čínský sen"? Zpověď Siao Ťing Luo, účastnice čínské Miss plastika, která podstoupila změnu pohlaví, je otevřeným svědectvím současnosti, v níž se tradiční čínská kultura musí stále častěji vyrovnávat s vlivem západních kultur.

E4 - Yangshan - velkolepý přístav
Do nového milénia vtrhla Čína s jednoznačným cílem přesvědčit zbytek světa o svých jedinečných schopnostech. Megalomanské projekty rostou jako houby po dešti a bezohlednost státního aparátu pociťují občané na vlastní kůži. Příkladem jsou obyvatelé malého ostrůvku jižně od Šanghaje, kteří museli ustoupit projektu velkolepého hlubokomořského přístavu.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page