Addicted to Plastic: The Rise and Demise of a Modern Miracle (2007)

From flip-flops to footballs, water bottles to wastebaskets, plastic is everywhere in our world, and Ian Connacher's documentary confronts this daunting ubiquity head on. As he rises from his bed in the morning and the camera follows him into the shower, text pops up on the screen next to every plastic product he encounters. It's typical of his thoroughness and his wit, twin traits that lift this film out of the ordinary.
Sensibly alarmed and endlessly curious about plastic, Connacher trudges from time zone to time zone in search of answers. What does it do to our oceans? He observes maritime researchers tracking, counting and scooping a shocking amount of plastic from the most isolated regions of the sea. Where does our plastic waste go? It's off to India, just one of North America's offload destinations, where we see appalling overflow and some innovative solutions. What are some alternatives? We visit a manufacturer of "bioplastic," a more organic, more degradable option. So it goes, a scrupulous, adventurous trip through the history, economics, ecology and science of this infinitely problematic substance. This is no shrill rallying cry; Connacher keeps a level head through all the depressing environmental statistics and the endless pile-up of packed landfills. He's not out to inflame but to inform, and on that level Addicted to Plastic is most impressive.
Anglické znění, české titulky možná najdete zde.http://www.filefactory.com/file/b3d29db/n/Addicted_to_plastic.2007.XVID.MP3.avi

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page