Bez bázně (2009)

V dokumentárním filmu Bez bázně se režisér Vít Olmer pokouší zmapovat činnost současné české investigativní žurnalistiky. Vybral si k tomu některé významné české novináře, např. Jaroslava Spurného, Jaroslava Kmentu, Tomáše Sachra, Zuzanu Kaiserovou, ale i Jiřího Vejmělku z lokálního Pražana a spolu s nimi sleduje některé aktuální politické a společenské kauzy (smrt podnikatele mafiána Mrázka, podezřelý prodej ruzyňského letiště, finanční situace českých politiků, placených z našich daní, neudržitelná situace na radnici v Praze 5). Smyslem filmu je ukázat, že i v tomto státě existují lidé se skutečně odvážným občanským postojem, jimž jde o to, aby ošklivé nešvary ve společnosti, když už je nelze odstranit, alespoň trochu se narušily tím, že se na ně poukáže. Což tito odvážní mužové a ženy činí s často velkým osobním nasazením, odvahou a nemalým existenčním rizikem.
České znění.http://www.filefactory.com/file/b410e85/n/Bez_bazne-2009.avi

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page