Patent For A Pig: The Big Business of Genetics (2006)

Patent applications for the "Monsanto Pig" were published in February 2005 at the World Intellectual Property Organisation (WIPO) in Geneva. A Greenpeace researcher who monitors patent applications, Christoph Then, uncovered the fact that Monsanto is seeking patents not only on methods of breeding, but on actual breeding herds of pigs as well as the offspring that result.
"If these patents are granted, Monsanto can legally prevent breeders and farmers from breeding pigs whose characteristics are described in the patent claims, or force them to pay royalties," says Then. "It's a first step toward the same kind of corporate control of an animal like that Monsanto is aggressively pursuing with various grain and vegetable lines."
The seeds of the world are now owned primarily by one company, Monsanto. Monsanto is aiming to extend its control to animals by patenting and thus privatising gene sequences - all of which are found naturally.
As a powerful corporate giant attempts to patent living animals, seeds and other forms of life, this film asks what the consequences are for mankind...
Původní znění, anglické titulky (hardcoded). České titulky možná najdete zde.http://www.filefactory.com/file/b4dch95/n/Monsanto_PatentForAPig.avi

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page