Britské impérium v barvě / British Empire in Colour (2002)

Moderní historie Velké Británie je i přes příslovečnou konzervativnost této země plná zvratů, střetů a tahanic. A víme o nich mnohé, protože jen málo z těchto konfliktů či událostí kolem nich se obešlo bez svědků... a jejich kamer. Díky tomu si nyní i s odstupem stovky let můžeme vychutnat záběry z vojenských přehlídek, jež se konaly v roce 1906 v Londýně, o sedm let později v indickém Dilí či v Paříži roku 1919. Stejně tak ale lze zabrousit do mnohem bližší minulosti – například do období suezské krize či do bývalé koloniální Afriky, již si po odchodu Britů rozebrali více či méně děsiví diktátoři. Stejně působivé jsou obrázky z korunovace Alžběty II. či reportáže z poválečného Albionu, soustřeďující se na příchod nových Angličanů z Indie a dalších bývalých držav Commonwealthu...
České znění.http://www.filefactory.com/file/cb6562e/n/Britske_imperium_v_barve_1_-_by_daggy.avi
http://www.filefactory.com/file/cb65671/n/Britske_imperium_v_barve_2_-_by_daggy.avi
http://www.filefactory.com/file/cb657ca/n/Britske_imperium_v_barve_3_-_by_daggy.avi

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page