Dennodenně Einstein / Everyday Einstein (2006)

Albert Einstein. Geniální fyzik, držitel Nobelovy ceny, pro nejednoho člověka symbol vědeckého teoretického poznání. A přesto – pamatujeme si jeho rozevlátý stříbřitý účes, něco málo o jeho životě nám možná ulpělo v hlavě ještě ze školních dob, ale ruku na srdce, může někdo z nás obyčejných smrtelníků tvrdit, že komplexně pochopil hloubku Einsteinových myšlenek a objevů? Speciální teorie relativity, kvantová teorie, fotoelektrický jev, no zní to pěkně, ale co to proboha je? A přesto se díky Einsteinovým teoriím ve světě ledacos změnilo. A kanadští dokumentaristé se rozhodli zjistit co všechno. Jdou po stopách Alberta Einsteina v praktické přítomnosti…
České znění.

http://www.filefactory.com/file/c18d0a0/n/dennodenne_einstein_-_by_eric_cartman.avi

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page