Hranice v psychosomatice (2010)

Dokumentární film režiséra Miloslava Nováka seznamuje s fenoménem psychosomatiky jako jedním z hojně diskutovaných problémů moderní medicíny. Snaží se při tom odpovědět na množství otázek, které mohou být pro diváky laiky, ale i pro mnohé odborníky čímsi novým:
Co je to psychosomatika? Kdo má v současné medicíně největší moc? Proč je farmaceutický průmysl nejvýnosnějším ekonomickým odvětvím i v době globální hospodářské krize? A jací jsou současní lékaři a jací budou v budoucnosti?
A dále: k čemu je lidem psychosomatika? Je to frustrovaná popelka na okraji medicíny, nebo by se mohla někdy stát její "královnou"? Mohl by psychosomatický přístup v medicíně snížit vysoký počet chronických pacientů? Mohla by psychosomatika snížit náklady na veřejnou zdravotní péči, jako se to podařilo zavedením segmentu základní psychosomatické péče do školské medicíny v Německu?
České znění.

http://www.filefactory.com/file/c2c44c7/n/Hranice_v_psychosomatice.flv

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page