Vyhořel jsem (2010)

Syndrom vyhoření je fenomén moderní civilizace. Nejdřív se zdálo, že ohrožuje hlavně lidi, kteří pracují s lidmi - učitele, lékaře, manažery, úředníky, policisty, zdravotní sestry. Novější průzkumy ale ukazují, že "vyhořet" může v dnešní rychlé době prakticky kdokoli: od těch, kteří zběsile pracují, přes osoby postižené ztrátou blízkých až po nezaměstnané.
Režisér Bob Němec se s kamerou vypravil za lidmi, kteří mají se syndromem vyhoření vlastní zkušenost. Zkoumal nejen příčiny a projevy tohoto duševního stavu, ale i způsoby řešení.
Z odborníků, kteří se syndromem vyhoření zabývají, ve filmu vystupují Gita Pekárková a Michal Maršálek z Psychiatrické léčebny Bohnice, kliničtí psychologové Miroslav Světlák a Adam Suchý a Rostislav Vyzula z Masarykova onkologického ústavu.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page