Matka Tereza: Světice temnoty / Mother Teresa: Saint of Darkness (2010)

"Kvůli čemu se snažím? Pokud Bůh neexistuje, nemůže existovat ani duše. A pokud není duše, pak nemůžeš být ani ty, Ježíši!" napsala Matka Tereza ve svém deníku. Nedávno zveřejněné osobní dopisy a poznámky odhalují hlubokou spirituální krizi Matky Terezy a otřásají v základech její pověstí "zbožné jeptišky". Jak tyto věty zapadají do naší představy o Matce Tereze jako o oddané misionářce, která vnímala svoji práci jako poslání, jež jí svěřil Bůh? Je to volání o pomoc fyzicky i duševně vyhořelé ženy, která doufala, že tímto způsobem skryje své rozpoložení před světem, nebo se jedná o zkušenosti vlastní pouze "mysticky obdařeným křesťanům"?
České znění. 

http://www.filefactory.com/file/26we7gai5jjx/n/Matka.Tereza.Svetice.temnoty.2010.PDTV.XviD.CZ.avi.001
http://www.filefactory.com/file/5d5l0gpr7l3d/n/Matka.Tereza.Svetice.temnoty.2010.PDTV.XviD.CZ.avi.002
http://www.filefactory.com/file/nsjfpptof9j/n/Matka.Tereza.Svetice.temnoty.2010.PDTV.XviD.CZ.avi.003

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page