Nanking (2007)

V roku 1937 zažil Nanking, vtedajšie hlavné mesto Číny, jednu z najväčších tragédií minulého storočia. Besnenie japonskej armády po dobytí mesta neprežili desaťtisíce ľudí, ženy boli hromadne znásilňované. Jedinou nádejou pre obyvateľov sa stala "Bezpečnostná zóna", ktorú vytvorilo niekoľko Európanov a Američanov. Neozbrojení a bez oficiálnej ochrany odmietli títo misionári, lekári, učitelia a podnikatelia opustiť mesto pred blížiacou sa armádou a stali sa priamymi svedkami masakrov.
Unikátny film režiséra Billa Guttentaga, držiteľa dvoch Oscarov, a Dana Sturmana približuje dramatické chvíle po dobytí Nankingu. Kombinuje jedinečné archívne zábery s hranými scénami, kde herci rozprávajú príbehy skutočných hrdinov. Vo filmu dostávajú priestor aj skutoční pamätníci udalostí, siroty, ktoré videli smrť vlastných rodičov, ale aj bývalí vojaci, ktorí vraždili a znásilňovali. Film Nanking, ocenený na filmovom festivale Sundance cenou poroty, prináša mimoriadne silný pohľad na udalosti, o ktorých sa svet nemal nikdy dozvedieť.
Slovenské znění.

http://www.filefactory.com/file/iv1aalhmsyj/n/Nanking.2007.DVB-T.XviD.SK.part1.rar
http://www.filefactory.com/file/484722tkwuqh/n/Nanking.2007.DVB-T.XviD.SK.part2.rar
http://www.filefactory.com/file/6y805p6wb4s7/n/Nanking.2007.DVB-T.XviD.SK.part3.rar
http://www.filefactory.com/file/5tiktku2x1n1/n/Nanking.2007.DVB-T.XviD.SK.part4.rar

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page