Hořký život poslanecký (2011)

Úplatky, alkohol, lehké mravy, silná slova, facky. To všechno je kolorit naší domácí politiky. Dobré mínění o občanských elitách naší země, která zasedá v lavicích zákonodárných sborů, ztratili snad už i ti nejotrlejší z otrlých. Jak se shodují hlasy z ulice, domácí politika se za poslední rok propadla v bahně ubohosti zase o poschodí níž. Ti, kdo loni soudili, že to s českou politickou kulturou není úplně ztracené a že noví hráči v aréně ji zvednou z bláta, dnes hořekují nad svou naivitou.
Jak pohlížíme na práci a na chování zákonodárců? Jak se vyvíjí důvěryhodnost politických institucí ČR v posledních letech? Proč domácí politika zhrubla? Které politické aféry otřásly veřejným míněním nejvíce?
České znění.

http://www.filefactory.com/file/7e7kwu1uylb9/n/Horky_zivot_poslanecky.flv

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page